Tonometria i Pachymetria

Tonometria to ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to jeden z kluczowych parametrów oceny występowania jaskry oraz dalszej kontroli jej postępowania. Natomiast pachymetria określa grubość rogówki. To kolejny z parametrów ważny w przebiegu jaskry, stożków rogówki czy osób chętnych do laserowej korekcji wzroku.

metoda bezkontaktowa Air-puff

W naszych gabinetach możliwy jest pomiar ciśnienia metodą air-puff oraz tonometrem indukcyjnym iCare. Pierwsza z tych metod polega na wygenerowaniu przez sprzęt medyczny podmuchu powietrza, dzięki któremu urządzenie pomierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe pacjenta. Jest to metoda bezkontaktowa, do której nie potrzeba znieczulenia miejscowego. Kolejna z metod – iCare to jedna z najdokładniejszych metod pomiarowych, do której również nie trzeba stosować znieczulenia.

Jest to metoda kontaktowa. Za pomocą małej sądy, która przykładana jest do gałki ocznej mierzone jest ciśnienie. Jest to metoda stosowana w przypadku małych dzieci, osób z którymi ciężko nawiązać kontakt, a także tych którzy boją się dmuchnięcia wywołanego air-puffem. Metodą iCare można pomierzyć ciśnienie osobom starszym i schorowanym, które nie wychodzą z domu, ponieważ sprzęt jest przystosowany do transportu.